Jest nam niezmiernie miło przedstawić Państwu naszych nowych podopiecznych w Płockim ZOO.
Są nimi - para Głuszców: Andrzej i Andżelika.
✅Para przyjechała do Płocka z Parc animalier de Sainte – Croix we Francji.
Głuszce to największe ptaki grzebiące Europy. Samce są znacznie większe od samic, osiągają rozmiary dużej gęsi i wagę ok. 6,5 kg. Posiadają jasny zakrzywiony dziób i czerwoną plamę nad oczami. Upierzenie korpusu samca jest czarne z długimi, szarymi cętkami. Skrzydła w kolorze brązowym mają charakterystyczne białe plamy. Długi, zakrzywiony do góry ogon jest czarny z białymi plamkami. W okresie zimowym wokół palców głuszcom wyrastają drobne piórka umożliwiające przemieszczanie się po śniegu. Samica ma ubarwienie brunatne upodabniające ją do suchej trawy. Na jej korpusie miejscami występują białe prążki. Z wyglądu przypomina nieco samicę cietrzewia.
Głuszce znane są z widowiskowych tokowisk. Ich sezon godowy rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a wygasa na początku maja.
✅Pod nasze skrzydła trafiły również Dzioborożce.
Wiecie, że są one prezentowane jedynie w 13 ogrodach zoologicznych w Europie. Płockie ZOO jest jedynym ogrodem w Polsce eksponującym ten gatunek. Ptaki te osiągają wielkość nawet do 117 cm i wagę do 3,6 kg. Długość życia ptaków to ok. 40 lat, choć niektóre źródła podają, iż w warunkach hodowlanych mogą dożyć nawet 50 lat. Dzioborożce fałdodziobe umieszczone są na Czerwonej Liście IUCN jako gatunek zagrożony wyginięciem. Ciekawostką jest to, że wszystkie młode tego gatunku wyglądają jak samce. Jest to dość rzadkie zjawisko, gdyż w przyrodzie pisklęta ptaków zwykle podobne są do samic.